Skuteczność w biznesie i życiu

430 0
Rafał Mazur - Skuteczność w biznesie na bazie filozofii japońskiej

Nie mów mi, co czujesz. Pokaż mi WYNIKI.

Co ma japoński psychiatra sprzed prawie 100 laty do Twojej skuteczności w życiu i biznesie? Okazuje się, że bardzo dużo, bo w przeciwieństwie do tego, co znamy przez ostatnie 50 lat, Shoma Morita – bo o jego modelu właśnie mowa – nie skupiał się na tym, co czujesz, tylko na tym, czy robisz to, co miałeś do zrobienia.

Lepiej poświęcić nasz czas na robienie tego, co dla nas ważne niż na unikanie cierpienia. Moja strategia nie opiera się na minimalizowaniu bólu tylko na maksymalizowaniu osiągnięć. A przy okazji osiągnięć – jako efekt uboczny: zlikwidujesz niepotrzebne cierpienie do absolutnego minimum.” – mówił Morita.

Co to realnie oznacza? A realnie oznacza to, że wcale nie musisz być „gotowy” – to całe „pracowanie nad uczuciami” odciąga Cię tylko od robienia tego, co ma być W TEJ CHWILI zrobione. Koncentruj się zatem na CELOWYM ZACHOWANIU, a nie na chwilowym odczuwaniu.

Zachowania kluczem do skuteczności w biznesie

To zachowania są kluczem do wolności i kontroli, bo to zachowania możesz kontrolować znacznie łatwiej niż myśli, emocje i odczucia.

Jedynym rozsądnym, długoterminowym rozwiązaniem dla zbędnego cierpienia jest przestać koncentrować się na swoich odczuciach. Odczucia są po to, żeby je poczuć, a nie po to, żeby się na nich skupiać. Zamiast tego zajmij się konstruktywnym działaniem. Jeśli zajmiesz się swoim życiem twoje emocje i odczucia zajmą się same sobą. Zaakceptuj, co czujesz i zmień otaczające się warunki .”
– powtarzał.

Nie musisz „pauzować” swojego życia w oczekiwaniu na „optymalny” stan. I nie możesz odrzucać samego siebie. Jesteś, kim jesteś. Co było, to było, a najważniejsze pytanie brzmi: „CO TERAZ JEST DO ZROBIENIA?”

Motywacja jest mglistą marą. Omiń to, co skomplikowane i zmień to, co możesz TERAZ.”

Rzeczywistość – częścią rzeczywistości jest to, co właśnie myślisz i czujesz – to jedynie informacja. Jaka informacja? Informacja dotycząca tego, co jest do zrobienia TERAZ. Zaakceptuj zatem tę rzeczywistość i wykonaj swoje zadania.

Skuteczność w biznesie - Rafał Mazur - zenjaskiniowca

Jedność ciała i umysłu a skuteczność w biznesie

Według Mority ciało i umysł stanowią jedność. To, jak używasz ciała, przełoży się na to, co będziesz czuć. „NIE MOGĘ” odnosi się JEDYNIE do tego, co nie jest możliwe z punktu widzenia fizyki lub biologii. Zatem zajmij się procesem – niezależnie od tego, co myślisz i czujesz, lub też niezależnie od tego, czego nie myślisz i nie czujesz, a proces zajmie się wynikami, o które ostatecznie Ci chodzi.

Jak powiedział założyciel i lider grupy KISS, warty ponad 300 milionów $ Gene Simmons: „To umiłowanie pracy, a nie umiłowanie pieniędzy da ci upragnione nagrody.” A uwierz mi na słowo – Gene bardzo, ale to bardzo lubi zarabiać pieniądze.

Klucz leży w tym, by po prostu zacząć, a potem odpuścić sobie odpuszczanie:

Nie ma czegoś takiego jak status quo. Są tylko kolejne początki i końce. A ponieważ rzeczywistość ciągle podsuwa Ci nowe początki, możesz wykorzystać je konstruktywnie. Każdy nowy moment zawiera w sobie informację dotyczącą tego, co jest do zrobienia. Twoim jedynym zadaniem jest odkryć ten przekaz i działać na jego podstawie. To po co zostały stworzone nasze umysły. To Twoje działania w reakcji na początki i końce determinują, kim jesteś.”

Skuteczność w biznesie - Mazur Rafał - zenjaskiniowca,pl

Filozofia Mority a filozofia grecka

Filozofia Japończyka Mority, co w sumie zabawne, przypomina bardzo filozofię starożytnych Greków – celu życia się nie wymyśla, tylko doświadcza. A żeby móc go doświadczyć, musisz w tym życiu brać aktywny udział. A żeby brać w nim aktywny udział, musisz zaakceptować rzeczywistość – nie jesteś perfekcyjny, rzeczywistość nie jest perfekcyjna, jednak, zamiast z tym walczyć, wystarczy rzucić się w wir działania, by zrobić to, co trzeba zrobić, by mieć to, czego pragniesz:

Odpuść sobie perfekcjonizm. I odpuść sobie odpuszczanie sobie. Zaakceptuj swoją niedoskonałość.
I zatrać się w konstruktywnym działaniu. Życie pełne sensu to życie pełne działania.”

ROBIENIE JEST NASZYM ISTNIENIEM.

Morita uczył także, że ból jest nauczycielem prawdy, a stres zawiera w sobie informację dotyczącą tego, jakie zmiany należy wprowadzić TERAZ. Mówiąc inaczej ani ból, ani stres nie były dla niego negatywne. Były jedynie obiektywne.

Nie możesz postrzegać siebie wyłącznie jako pasywnego odbiorcy presji pochodzącej ze świata zewnętrznego. Czujesz stres? Więc co masz TERAZ do zrobienia? Co trzeba zrobić z okolicznościami, które stworzyły tę stresującą sytuację? Ci, którzy zawsze czują się pewni i bezpieczni nie mają kontaktu z prawdziwym światem. Czuć niepewność i rób to, co jest do zrobienia. To poczucie zagubienia wymusza na nas poszukiwanie sensu życia.”

3 przykazania Mority

Cała filozofia Mority sprawdza się do 3 przykazań, które – zrozumiane i wprowadzone na poziom operacyjne – odmienią Twoje życie, i to akurat mogę Ci zagwarantować.

Oto cały model „terapeutyczny” wg Mority:

  1. Zaakceptuj wszystko, co czujesz.
  2. Pamiętaj o tym, co masz do zrobienia.
  3. Zrób to, co masz do zrobienia.

Nie jesteś w stanie jednocześnie koncentrować się na dwóch rzeczach a tym samym czasie, czyli nie jesteś w stanie skupiać się na tym, co czujesz i na tym, co jest do zrobienia. A tym samym, za każdym razem stajesz przed wyborem, z którego konsekwencjami przyjdzie Ci żyć – czy skupisz się na tym, co czujesz, czy skupisz się na tym, co prowadzi do wyniku.

Dlatego słowem kluczowym jest tutaj słowo AKCEPTACJA, czyli niewalczenie z tym, co myślisz i czujesz lub z tym, czego nie myślisz i nie czujesz. Zupełnie jak z pogodą – gdy pada, nie używasz siły woli, by zatrzymać deszcz, tylko bierzesz parasol i idziesz, gdzie masz być.

Nie musisz się do niczego przymuszać. Po prostu zrób, co trzeba. Poddaj się, ale wejdź na szczyt.”
– mówił Morita.

Wciel to w życie i do zobaczenia na szczycie!