Cezary Graf O Kryzysie W 2020 Roku

Cezary Graf – niezależny konsultant w sprawach majątkowych. Jak sam o sobie mówi – pomaga ludziom pomnażać pieniądze.

Gospodarkę w Polsce poznał od podszewki.

Ścieżka rozwoju Cezarego jest dość obszerna i bardzo różnorodna. Pierwszy biznes założył w 2003 roku i wtedy zajmował się instalacją sieci bezprzewodowych WI-FI. Był to okres, w którym ta technologia dopiero wchodziła na rynek – nikt jej nie miał, ale wszyscy chcieli mieć. Gdy rynek się nasycił tym produktem, Cezary podjął się pracy w korporacji. Po jakimś czasie zmienił kierunek i koordynował rozbudową dwóch cukrowni. Te wszystkie wydarzenia doprowadziły go do miejsca, w którym jest aktualnie – od 2013 roku jest niezależnym konsultantem w sprawach majątkowych i kryptowalut.

Choćby był palony na rozżarzonym węglu – o problemach swoich klientów w mediach nic nie powie. Spotkanie z klientem to dla niego jak wizyta w konfesjonale, obowiązuje tajemnica. Do każdego przypadku podchodzi indywidualnie. To co doradzi swojemu klientowi uzależnione jest od tego, na jakim etapie życiowym i majątkowym, dana osoba się znajduje. Zainteresowanym konsultacjami, oferuje konkretne rozwiązywanie problemów, żadnego marnowania czasu na nic nie wnoszące pogawędki. Zapytany czy internet to dźwignia handlu, odpowiada następująco:

Musisz być w internecie. Lepiej wcześniej zacząć to robić niż później.

Jak przygotować się na nadchodzący kryzys?

Cezary proponuje trzy kroki, które oczywiście należy modyfikować odpowiednio do osobistych preferencji każdej osoby:

  1. Tniemy koszty które są fanaberiami – nie wszystko od razu, a raczej proces ten ma być powolny, małym krokami.
  2. Należy zastanowić się, jak możemy poprawić swoje zarabianie.
  3. Absolutny hit inwestycyjny – zdrowie psychiczne. To właśnie o ten aspekt należy szczególnie zadbać.

Aby zadbać o punkt trzeci, Cezary proponuje, aby przede wszystkim zbalansować cyfrozę. Należy zastanowić się na ile nasze użytkowanie internetu jest bezproduktywne i czasowo niekontrolowane, a na ile wykorzystujemy dostępne zasoby z rozsądkiem. Takie podejście, choć delikatnie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia psychicznego.

Ekonomia to są ludzie – ich działania i decyzje.

Czy moja cyfroza jest zdrowa? Cezary proponuje wykonać pewien mini test. Należy zastanowić się ile czasu spędzamy przed ekranem komputera, a ile przed smartfonem. Badania naukowe dostarczają informacji, że bardziej produktywne działania wykonujemy siedząc przed komputerem. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, jednak warto się nad tym zastanowić, tak by uprawiać cyfrozę mądrze.

A co z aktywami stałymi? Cezary ma na to jednoznaczną odpowiedź: każdy zdrowy portfel inwestycyjny powinien zabezpieczyć się w złoto. Dlaczego? Ponieważ złoto jest poza systemowe, czyli nie wyświetla się na żadnym komputerze, nie starzeje się, jest małe objętościowo oraz co istotne – złota nie da się unieważnić. To w takim razie, jak je przechowywać? Wszystko zależy od sytuacji i konkretnej osoby. Czasami proste rozwiązania są najbardziej skuteczne. Warto rozważyć przechowywanie tego aktywa w kilku miejscach… może niekoniecznie zakopywać w ogródku 🙂

Cezary nadchodzący kryzys nie określa mianem zwykłego kryzysu, tylko ocenia, że nadchodzące załamanie gospodarki to będzie superkryzys. Skąd takie przekonanie? Cezary swoją predykcję uczynił na podstawie szczegółowej analizy rynku ekonomicznego i gospodarczego. Możemy mówić o superkryzysie, ponieważ będzie on występował na końcówce dużego cyklu gospodarczego.

Kryptowaluty a bezpieczny portfel finansowy.

Według Cezarego kryptowaluty to cyfrowe złoto w kilku tysiącach odmian. Należy zatem uważać na to co się wybiera i pamiętać, że krypto to agresywna część naszego portfela.

Mistrz przychodzi wtedy, kiedy uczeń jest gotowy.

Cezary nikogo na siłę do kryptowalut nie chce przekonywać. Swoje zdanie na ten temat ma i mniej opornym klientom jest w stanie pokazać pozytywne strony posiadania kryptowalut. A jak poznać, że dany projekt kryptowalutowy nie jest przekrętem? Należy sprawdzić czy jest obecny na trzech, czterech wiodących giełdach. Wtedy możemy mieć pewność, że we właściwe źródło zainwestujemy nasze oszczędności.

I na koniec…. to co kluczowe w kryptowalutach, rozegra się w 2020 roku.

Zainteresował Ciebie artykuł? Zobacz cały wywiad

Wywiad z Cezarym Grafem na naszym kanale Przygody Przedsiębiorców